Biogram
Trio Legend to jedyny zespół z Polski, który zwyciężył w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2019). To także laureaci XVII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2018, II nagroda), II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2021, wyróżnienie) oraz Martha Debelli Stiftung Wettbewerb w Grazu (2022, I nagroda). Zespół założony został w 2017 roku przez Monikę Krasicką-Gajownik, Agnieszkę Zahaczewską-Książek oraz Krzysztofa Katanę.
Przeczytaj więcej
Pokłosie sukcesów konkursowych to m.in. stypendium Guarneri Trio Prague umożliwiające udział w kursach mistrzowskich w Wengen w Szwajcarii oraz w Schlitz w Niemczech. W czasie pandemii Trio zrealizowało koncerty online w ramach projektów Polish Music Experience, Partnerstwo dla Muzyki 2.0 oraz ÖHome Kunstuniversität Graz, a także podczas XXX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Zespół koncertuje w kraju i za granicą (m. in. Szwajcaria, Dania).
W 2023 roku Trio ukończyło studia w Kunstuniversität Graz w klasie kameralistyki prof. Chia Chou. Zespół ma zaszczyt wymieniać znakomitości świata muzyki kameralnej jako swoich mistrzów i nauczycieli. Są wśród nich Ida Bieler, François Dumont, Stephan Goerner, Marek Jerie, Josef Kluson, Ivan Klansky, Urlich Koella, Charles Richard-Hamelin, Maria Szwajger-Kułakowska, Wiesław Kwaśny, Kaja Danczowska.
W 2022 roku dzięki programowi stypendialnemu Młoda Polska Trio Legend wydało swoją debiutancką płytę z dziełami Artura Malawskiego i Dymitra Szostakowicza.
Dzięki muzycznej wszechstronności oraz pasji artystów, oferta koncertowa Tria Legend jest różnorodna i urozmaicona. Repertuar zespołu składa się z muzyki różnych epok, zarówno polskiej, jak i zagranicznej.
Kim jesteśmy?
Członkowie Trio Legend
fortepian
skrzypce
wiolonczela
Agnieszka
Agnieszka Zahaczewska-Książek – pianistka, kameralistka. Absolwentka studiów pianistycznych w klasach prof. Stefana Wojtasa oraz prof. Wojciecha Świtały oraz studiów kameralnych w klasach prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i prof. Chia Chou. Doktor sztuki, obecnie związana zawodowo z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Wraz z mężem – Krzysztofem Książkiem – współtworzy duet fortepianowy Książek Piano Duo, koncertujący w Polsce i za granicą (m. in we Francji, Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Tajlandii). Duet zwyciężył w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2021), zdobył też II nagrodę i nagrodę specjalną na XXI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. Franza Schuberta w Jeseniku (2019) oraz tytuł finalisty i nagrodę specjalną na III Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. Suzany Szӧrenyi w Bukareszcie (2019). Artyści pracują obecnie pod kierunkiem Silver-Garburg Piano Duo (Kunstuniversität Graz) oraz dr hab. Bartłomieja Kominka (Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie). Duet był nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Odkrycie Roku. W 2020 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu z suitami na dwa fortepiany Antona Areńskiego i Sergiusza Rachmaninowa. Pianistka występowała z recitalami m.in. w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, a także w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie była także stypendystką fundacji Almanachu Muszyny i programu Młoda Polska.
Krzysztof
Krzysztof Katana to zdobywca nagród na kilkudziesięciu konkursach, zarówno jako skrzypek, kameralista, jak i pianista. Absolwent z wyróżnieniem Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej w klasie Krzysztofa Stolarza i Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Wiesława Kwaśnego. Edukacji dopełniły kursy mistrzowskie pod okiem Jana Staniendy, Tomasza Tomaszewskiego, Rolanda Baldiniego, Rainera Honecka, Alissy Margulis. Wśród licznych inspiracji ważną rolę w rozwoju artysty pełniła praca w zespołach pod kierunkiem prof. Kai Danczowskiej.
Uznanie dla działalności muzyka znalazło odzwierciedlenie m.in. w przyznaniu stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz stypendium z programu Młoda Polska na rok 2021 na nagranie i wydanie debiutanckiej płyty Tria Legend.
Krzysztof Katana swobodnie przemieszcza się pomiędzy gatunkami muzyki klasycznej i rozrywkowej. Z entuzjazmem propaguje muzykę polską – wykonywał Kwintet fortepianowy Juliusza Zarębskiego na Aurora Chamber Music Festival w Szwecji (w ramach programu Kultura polska na świecie), a także dzieła Karola Szymanowskiego na festiwalu Muzyka w Starym Lwowie. Podejmuje się prawykonań muzyki współczesnej przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Od listopada 2021 pracuje jako muzyk grupy I skrzypiec w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia. Rozpoczął także pracę pedagogiczną odbywając staż asystencki w Katedrze Kameralistyki AM w Krakowie.
Monika
Monika Krasicka-Gajownik- laureatka programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. W 2017 roku ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie dra hab. D. Połońskiego na Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich, pracując pod okiem takich wiolonczelistów jak M. Jerie, W. E. Schmidt, W. Boettcher, D. de Williencourt, M. Zeuthen, A.Meneses, K. Heidrich.
W 2022 roku została doktorem sztuki broniąc rozprawę napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. J. Kalinowskiego na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Obecnie prowadzi działalność dydaktyczną na macierzystej uczelni.
Jako kameralistka i solistka brała udział w licznych festiwalach, m. in. Warszawska Jesień, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Festiwal Emanacje w Lusławicach, Guimaraes Classico Festival w Portugalii, Aurora Chamber Music Festival w Szwecji, Sacrum Profanum w Krakowie. W 2016 r. została zakwalifikowana do udziału w Akademii G. Mahlera w Bolzano, zaś rok później współpracowała z Scharoun Ensemble (Berliner Philharmoniker) podczas Letniej Akademii Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki K. Pendereckiego w Lusławicach. Współpracowała z takimi orkiestrami jak Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. NFM we Wrocławiu, Polish Art Philharmonic, Baltic Neopolis Orchestra występując pod batutą takich dyrygentów jak sir N. Marriner, K. Penderecki, M. Pintsher, J. Axelrod, J. Maksymiuk, A. Wit. Obecnie jest liderką sekcji wiolonczel w orkiestrze Sinfonietta Cracovia.